Şiddet en çok kadını vuruyor

Almanya'nın Bonn kenti yakınlarında faaliyet yürüten Utamara Kadın Buluşma Merkezi'nde "Daha kaliteli bir yaşam için aile, kadın ve erkeğin rolü" adı altında erkeklere yönelik bir seminer verildi.

 

Utamara çalışanlarından Fadile Yıldırım tarafından verilen seminere, Hamburg, Duisburg ve Köln'den gelen Kürt erkekler katıldı.  Yıldırım, son üç yıl içerisinde çoğu Kürdistanlı olmak üzere 6300 kadının kendilerine aile içi şiddetten kaynaklı başvurduğunu söyledi. Aile içi şiddetin yanısıra cinsel şiddet, başlık parası, boşanma gibi sebeplerin ailelerin dağılmasında en önemli faktörler olduğunu belirten Yıldırım, boşanmaların da beraberinde çözümü getirmediğini, aksine sorunların boşanmadan sonra başladığına dikkat çekti. "Başlık Parası Kalksın"adı altında bir kampanya başlatacaklarını söyleyen Yıldırım, bu tür gerici gelenekler yüzünden bir çok kadının evden kaçtığını belirtti. Mevcut haliyle Kürt toplumunun değişmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Yıldırım, düzenledikleri seminer türünden eğitim çalışmalarıyla bu tür olumsuzlukların önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Diasporada sağlıklı aile ilişkilerinin sürmesi için aile içerisinde anne babanın kendi çocuklarını tanımalarını ve kişisel tercihlerine saygılı olması gerektiğini belirten Yıldırım, toplumsal değişim ve dönüşümün demokratik, ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü bir eğitim anlayışıyla çözülebileceğine işaret etti. Erkeklerin 'kadınlar da benim gibi eşit olsun' anlayışının beraberinde bir yanılgıyı taşıdığını belirten Yıldırım, toplumsal yapılanma içerisinde erkeğin de özgür olmadığını söyledi.
"Sevgi emek verilmediği zaman çoraklaşır" diyen Yıldırım, saygı göstermeme, dikkate almama, değersizleştirme ve aşağılanma biçimlerinin kadında öz güven yitimine yol açtığını dile getirdi. Yıldırım, tüm bu olumsuzlukların aşılmasının kadının iradesine saygı duymakla ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekerek, zihniyet devriminin şart olduğunu söyledi.

Şiddet Kaderimiz Değil

şiddet kaderimiz değil

BAŞLIK PARASINA HAYIR!