Güney Kürdistan'da 31 Mayıs 2005 tarihinde yaşamlarını yitiren devrimciler Uta Schneiderbanger (Nudem) ile Ekin Ceren Doğruak (Amara) geçtiğimiz hafta sonu Almanya’nın Mülheim 

7. Olağan Kongresi’ni gerçekleştiren Utamara Kadın Buluşma Merkezi, toplumsal cinsiyetçiliğe dönük eğitim ve bilinçlenme çalışmalarını sürdürecek. Kadın sinema günlerinden, çocuk festivaline kadar önemli sosyal etkinliklere de imza atacak.

Almanya'nın Bonn kenti yakınlarında faaliyet yürüten Utamara Kadın Buluşma Merkezi'nde "Daha kaliteli bir yaşam için aile, kadın ve erkeğin rolü" adı altında erkeklere yönelik bir seminer 

3 yıllık ‘Şiddet Kaderimiz deðil’ projesini sonuçlandıran Utamara çalışanları, projeyle şiddete karşı geçici çözümlerin ötesine geçtiklerini vurgulayarak “biz kadınlara koltuk deðneði olmak istemiyoruz. Kadınların şiddetin kaynaðı neyse bununla yüzleşmesi ve mücadele ederek çözmesi bizim temel amacımız ve yöntemimiz. ‘Biz sizi özgürleştireceðiz’ gibi bir yanılgıyla yola çıkmıyoruz” diyor.

Yürüttükleri kampanyayla kadının başlık parası ile ticari bir nesne gibi ele alınmasına karşı çıktıklarını ifade eden Sultan Öger, başta kadın ve gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bu utanca karşı durmaya çağırdı.

Hamburg kentinde düzenlenen 'Avrupa'da Cins Kırımı Kıskacında Kadının Kimlik Arayışı' konulu panelde konuşan kadınlar, başta mülteci olarak yaşamak zorunda kalanlar olmak üzere, Avrupa’daki kadınların sorunlarını tartıştı.

Güney Kürdistan’ın Musul kentinde 9 Ocak’ta 20 yaşındaki Hesen Nesrullah adlı kişi tarafından kaçırılan 11 yaşındaki Simon Dawid’den haber alınamıyor. Utamara Kadın Buluşma Merkezi, Simon’un yaşamından endişe duyduklarını açıkladı. “Daha önceki acı örneklerden de yola çıkarak Simon’un kadın kurumlarının korumasına verilmesini istiyoruz” dedi.

Kadın örgütlemesi toplumsal örgütlenmenin en temel ayaklarından biridir. Kadın nasıl ki toplumsallığı geliştirdiyse bugünde erkek egemenlikli bakış açısına karşı koyarak toplumu yeniden demokratik bir yaşam felsefesine götürebilir.

Utamara Kadın Buluşma Merkezi’nin üç yıldır yürüttüðü “Şiddet Kaderimiz deðil, kadınlar birlikte yaşamayı öðreniyor” projesi sonuçlandı. Projeden 6 binin üzerinde göçmen kadın yararlandı. Başvurularda yine aile içi şiddet ilk sırayı aldı.

Yaşamın ilk yaratıcısı olan kadın her gün sistematik olarak işkence,tecavüz,taciz,vb.uygulamalara maruz kalmaktadır. Her sabah gazetelerde mutlaka 5 veya 6 tane tecavüz,taciz,dayak yine kadına karşı çeşitli şiddet haberleri görmekteyiz. Neden bu kadar hunharca kadına karşı bir saldırı vardır?

Utamara ve Ceni Kadın Barış Bürosu, Düsseldorf'taki Yüsra Sukaya cinayetine karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırdı. “Yanı başımızda katledilen her kadın katledilen biz olmaktayız Bu egemen kültüre karşı koymadığımız müddetçe kaybettiğimiz kendi insanlığımız olacaktır” dedi.

BAŞLIK PARASINA HAYIR!

Şiddet Kaderimiz Değil

şiddet kaderimiz değil