Açıklama Özgecan Aslan

Özgecan Arsalan'ın kaçırıldıktan sonra tecavüz edilip sonra yakılarak öldürülmesi, son yıllarda giderek artan kadına yönellik şiddetin ulaştığı vahşet düzeyini bize bir kez daha 

 

Özgecan Arsalan'ın kaçırıldıktan sonra tecavüz edilip sonra yakılarak öldürülmesi, son yıllarda giderek artan kadına yönellik şiddetin ulaştığı vahşet düzeyini bize bir kez daha göstermiştir.

Belki de, tarihte hiçbir çağ günümüzdeki kadar kadını çok yönlü bir istismar araçı olarak kullanma güç ve deneyimini göstermemiştir. Kadın şuanda tarihinin en kritik anını yaşadığını belirtebiliriz.

Her gün güne başlarken mutlaka bir kadın cinayeti haberini ya duymaktayız yada okumaktayız. Başta Türkiye'de olmak üzere dünyanın birçok yerinde kadına yönellik şiddete ciddi artışlar görülmektedir.

Yine yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her 3 kadından biri şiddet gördüğünü ifade etmektedir. Kısacası kadınlar yaşamın her alanında, evlerinde, iş yerlerinde, kamusal alanlarda mücadelelerinde şiddetin çeşitli biçimlerine maruz kalmaktadırlar.

Kadınlar olarak birlikte hareket etme ve birlik olma günündeyiz. Din, ırk, dil fark etmez kadın olarak yaşadığımız sorunlar ortaktır. Sorunun çözümü biz kadınlar ortaklaştığımız oranında bulabiliriz. Yanımızda hemcinsimiz yada başka bir insan eziliyorsa o zaman özgür değiliz. Özğürlük herkesin kendini farklılığıyla rahat bir şekilde ifade edebildiği ortamda olur. Kadınların kendi rengiyle dünyamızı güzeleştireceğine inanmaktayız. Kadınla en iyi, güzel ve doğru yaşamı yaratılacağına olan inançla geçen hafta katedilen Özgecan Arsalan'ı ve öldürülen tüm kadınları anıyoruz.

Özgecan Arsalan ve öldürülen kadınların anısına sahip çıkmak için erkek egemenlikli zihniyete karşı herkesi ortak mücadele etmeye davet ediyoruz. Yine kadınları hor gören, sömüren ve onlara cinsel bir objeye indirgeyen zihniyeti lanetliyoruz.

 

 

 UTAMARA e. V., 23.02.2015
 

BAŞLIK PARASINA HAYIR!

Şiddet Kaderimiz Değil

şiddet kaderimiz değil